Çiğ Köftenin Faydaları

Artık her eve her sofraya giren çiğköftenin onlarca faydası var, çiğ köftenin faydaları saymakla bitmez. Çiğköfte güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra tok tutucu özelliği ile zayıflamaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendiriyor. Çiğ köftenin ana malzemesi bulgur, bu yüzden bulgurun tüm faydalarını da içinde barındırıyor. Bulgur bilindiği üzere tok tutucu özelliğiyle kilo almayı engelleyen doyurucu besin öğelerine sahip. Çiğ köfte, isot ve pulbiberin verdiği faydadan dolayı E ve C vitaminini içinde bulunduruyor. Kalp hastalıkları riskini de oldukça aşağı seviyelere çekiyor.  İşte çiğköftenin faydaları;

ÇİĞ KÖFTE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR 

Çiğköftenin içerisindeki pul biber ve isotta Pro vitamin A olup bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

ÇİĞ KÖFTE KOLESTROLÜ DÜŞÜK TUTAR

Etsiz çiğköfte içerisinde yer alan pul biber ve isotta bulunan E ve C vitaminleri kötü kolesterolü düşürür. Acı pul biber portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir.

ÇİĞ KÖFTE ANTİOKSİDANDIR

İsot be pul biberde bulunan “fenolin” adlı antioksidan madde felç riskini azaltır ve kalbe iyi gelir.

ÇİĞ KÖFTE KANSERDEN KORUR

Çiğköfte içerisindeki pul biberin renk maddesi “likopen” bağırsak, rahim ve prostat kanserinden korur. Likopen domatesin de renk maddesidir. Ayrıca, “capsaisin” ise prostat tümörlerini yok eder.

ÇİĞ KÖFTE KALBİ KORUR

Çiğ köfte içindeki bulgur, kan şekeri düzeyinde çok fazla dalgalanmalara neden olmaz ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkisi vardır.

ÇİĞ KÖFTE FOLİK ASİT İÇERİR, HAMİLE KADINLAR İÇİN ÖNEMLİDİR

Bulgurun yapısında folik asit de bulunduğu için hamile kadınların tüketmesi önemlidir. Folik asit, anneler için önemli olduğu kadar bebeklerin gelişimi için de önemlidir. Bulgurun içerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkilidir.

ÇİĞ KÖFTE ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR

Çiğköfte içerisindeki buğday yüksek miktarda lif içererir ve sindirim siteminin çalışmasını olumlu ölçüde etkiler. Lifli gıdaların tok tutma özelliği olduğu için kilo kontrolünü kolaylaştırır.

ÇİĞ KÖFTE GRİP VE NEZLENİN İLACIDIR 

Kırmızıbiber, insanı ferahlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır. Siz de çiğ köftenin faydalarını okuduktan sonra, sağlıklı ve lezzetli çiğ köfte yemek istiyorsanız aşağıdaki ürünlerimizden sipariş verebilirsiniz