Helal Gıda Sertifikası

HELAL NEDİR?
 
Helal kelimesi arapça dan gelmektedir ve "izin verilmiş" anlamına gelmektedir. Islamda Helal kelimesi müslümanların bütün hayatındaki hal ve hareketlerini kapsar ve izin verilen daireyi ifade eder.


HELAL SERTİFİKA NEDİR?
 
Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusuında destek hizmeti de sağlar.
 
NİÇİN HELAL SERTİFİKASINA İHTİYACIMIZ VARDIR?
 
Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.
 
HELAL SERİFİKALAMANIN YARARLARI NELERDİR?
 
Helal Sertifikalama, Ürünleri, katkı maddelerini,hazırlama ve işleme yöntemlerini , temizlik ve sağlık şartlarını,katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar, HAACP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirir, Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.